خطر بزرگی که مرکز کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند/ضرورت توجه مردم و مسئولین به قوانین نظام مهندسی ساختمان
منو اصلی

نظرسنجی

 • نظر شما در مورد سایت سازمان چیست؟

 • خیلی خوب
 • خوب
 • متوسط
 • معمولی

آب و هوا

 • دمای کنونی : description>

آمار بازدید وب سایت

 • امروز : 46

  ديروز : 254

  ماه : 4229

  بازدید کل : 147312

خطر بزرگی که مرکز کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند/ضرورت توجه مردم و مسئولین به قوانین نظام مهندسی ساختمانخطر بزرگی که مرکز کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند/ضرورت توجه مردم و مسئولین به قوانین نظام مهندسی ساختمان
 • کد خبر: 1376
 • تاریخ ارسال: 1396/07/16

حدفاصل خیابان جمهوری رعایت نکردن حریم گسل در یاسوج اسلامی تا بلوار کاشانی یاسوج به عنوان یک گسل شناسایی شده، ولی متاسفانه حریم آن رعایت نشده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کهگیلویه و بویر احمد با اشاره به جایگاه این سازمان در بخش ساخت و ساز گفت: یکی از اهداف قانون نظام مهندسی، تامین آسایش و رفاه مردم است و در این فرآیند هدف مورد نظر قانون نظام مهندسی، تامین رفاه و آسایش با صرفه اقتصادی است.

مهندس احمدرضا  خورشیدی گفت: با نگاهی به شرایط فعلی دسترسی ­ها، ساختمان ­های مسکونی و تجاری، بیمارستان­ها و مدارس، می­ بینیم که ضوابط ایمنی و از همه مهمتر مبانی مورد تاکید قانون یعنی تامین رفاه، آسایش و امنیت ساکنان و بهره ­برداران ساختمان ها مورد توجه قرار می گیرد و همه این موارد متحول شده است.

 

 

خورشیدی همچنین سازمان نظام مهندسی را یکی از تخصصی ­ترین سازمان­ها و تشکل­های حرفه ­ای و یکی از بزرگترین آنها دانست که به صورت تخصصی در بخش ساخت و ساز ورود کرده است و گفت: سازمان نظام مهندسی با ارائه پیشنهادات سازنده و همکاری­ در تدوین مباحث مقررات ملی و حضور در جلسات تخصصی سازمان با دیگر متولیان امر ساخت­ و ساز در صنعت ساختمان کشور، نقش خود را به خوبی ایفا می‌کند.

وی همچنین تخصصی شدن بحث مجریان ذی­صلاح در مراحل اجرا طراحی، نظارت و اجرا را در کل کشور الزامی دانست و گفت: اگر مجریان ذی­صلاح به طور جدی اجرایی شود، به یقین آینده روشن­ تری را پیش روی سازمان نظام مهندسی می­ بینیم و کیفیت ساخت­ و سازها بهبود می یابد.

رئیس نظام مهندسی ساختمان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه سخنان خود عنوان کرد: ما خوش­بین هستیم و امیدواریم با ادامه این روند و ایجاد زمینه ­های بهتر توسط مراجع همکار و دستگاه ­های متولی ازجمله وزارت راه و شهرسازی، شهرداری­ ها و… زمینه برای حضور بهتر و تخصصی­ تر این مجموعه متخصص فراهم شود تا هدف قانون نظام مهندسی یعنی تامین رفاه و امنیت و بستر اقتصادی خوب برای بهره ­برداران، محقق شود.

در ادامه رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر عمده ترین مشکلات و معضلات مرکز کهگیلویه و بویراحمد ، اینطور گفت: حدفاصل خیابان جمهوری رعایت نکردن حریم گسل در یاسوج اسلامی تا بلوار کاشانی یاسوج به عنوان یک گسل شناسایی شده، ولی متاسفانه حریم آن رعایت نشده است.

احمدرضا خورشیدی با اشاره به اینکه در حدفاصل خیابان جمهوری اسلامی تا بلوار کاشانی شاهد ساخت و ساز و حتی بلند مرتبه سازی هستیم افزود: با توجه به زلزله خیز بودن استان، زلزله در جغرافیای استان تاکنون چندان آسیب رسان نبوده، ولی این زمین لرزه‌ها هشدار است و باید خود را برای مقابله با بلایای طبیعی آماده کنیم.

وی ادامه داد: مقدار تخریب زلزله به عواملی از جمله بزرگی زلزله، فاصله از گسل و ویژگی‌های زمین شناسی منطقه مرتبط است و سازه‌ها بویژه سازه‌های با اهمیت از جمله بیمارستان‌ها و مراکز خدماتی، امدادگری و پل‌ها در مناطق زلزله خیز باید علاوه بر زیبایی از استحکام زیادی برخوردار باشند.

وی با تاکید بر اینکه چنانچه در محدوده گسل ناچار به احداث سازه‌ای باشیم باید ضوابط آئین نامه زلزله و تمهیدات فنی ویژه لحاظ شود، اضافه کرد: ترویج مقررات ملی ساختمان به عنوان یک فرهنگ بسیار ضروری است.

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان افزود: انتظار می‌رود رسانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در زمینه آشنایی مردم با مقررات ملی ساختمان به عنوان فراگیرترین ضوابط موجود در عرصه ساختمان سازی در تامین ایمنی، بهداشت، سلامت و صرفه اقتصادی تلاش کنند.

مهندس احمدرضا خورشیدی تصریح کرد: حاشیه نشینی و شکل گیری ساختمان هایی بدون رعایت ضوابط و معیارهای مهندسی به صورت شبانه در اطراف شهرها معظل جدی دیگری است که عمده شهرهای استان و به ویژه یاسوج با آن روبرو است که باید با قاطعیت از ادامه این روند جلوگیری کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: واحدهای نظام مهندسی ساختمان در سراسر استان آماده ارائه هرگونه خدمات مهندسی و ساختمان سازی و مشاوره به مردم استان عزیز هستند تا ان شاء الله شهرهای استان با متد روز مهندسی به صورت زیبا و با کیفیت، اصولی و متوازن توسعه پیدا کنند.

گالری عکس

خطر بزرگی که مرکز کهگیلویه و بویراحمد را تهدید می کند/ضرورت توجه مردم و مسئولین به قوانین نظام مهندسی ساختمان