سه مورد از سکونتگاه های غیررسمی در استان به عنوان پایلوت ساماندهی می شوند
منو اصلی

نظرسنجی

 • نظر شما در مورد سایت سازمان چیست؟

 • خیلی خوب
 • خوب
 • متوسط
 • معمولی

آب و هوا

 • دمای کنونی : description>

آمار بازدید وب سایت

 • امروز : 43

  ديروز : 500

  ماه : 8430

  بازدید کل : 177715

سه مورد از سکونتگاه های غیررسمی در استان به عنوان پایلوت ساماندهی می شوندسه مورد از سکونتگاه های غیررسمی در استان به عنوان پایلوت ساماندهی می شوند
 • کد خبر: 56
 • تاریخ ارسال: 1393/11/07

معاون سیاسی و امنیتی استاندار گفت: سه مورد از سکونتگاه های غیر رسمی در شهرهای یاسوج، گچساران و دهدشت به عنوان پایلوت در سطح استان با همکاری دستگاه های اجرایی ساماندهی می شود.

فتاح محمدی با بیان این مطلب سکونتگاه های غیر رسمی را  یکی از مهمترین معضلات فرهنگی، اجتماعی و امنیتی دانست و اظهار داشت: حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای استان به ویژه یاسوج موجب ایجاد مشکلات بهداشتی و امنیتی در افق 10 ساله می‌شود.

وی، با بیان اینکه در 30 سال اخیر بیش از 13 روستای جدید به این استان اضافه شده است، بیان کرد: محله لبنان شهرستان گچساران، گلزار شهدای دهدشت و شهر مادوان از جمله مناطقی هستند که جمعیت حاشیه‌نشین زیادی دارند.

وی، با اشاره به اینکه حاشیه‌نشینی در شهر مادوان یاسوج در افزایش است، افزود: باید مناطقی به عنوان پایلوت کار انتخاب شوند و اقدامات لازم در این مناطق صورت گیرد که در صورت مثبت بودن نتیجه، در سایر مناطق نیز اجرا شود.

محمدی، گفت: بسیاری از مردم در این مناطق از شرایط بد سکونتی و حتی آموزشی برخوردار هستند و این مناطق فاقد امکانات بهداشتی، آموزشی و ورزشی است که نبود این امکانات تبعات اجتماعی و فرهنگی در پی دارد.

محمدی گفت: در شهر یاسوج حوزه مهریان تا پایان مادوان سفلی به عنوان پایلوت مشخص شود و عملیات بازسازی، اصلاح و تعمیر توسط بنیاد مسکن، شهرداری مادوان و راه‌ و شهرسازی صورت گیرد.

معضلات، مشکلات و نیازهای سکونتگاه های غیر رسمی تدوین می شود

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز در این نشست با بیان اینکه در این مناطق هیچ نوع برنامه ریزی برای توسعه وجود ندارد، افزود: فضاهایی با کاربری های آموزشی، بهداشتی، ورزشی و حتی فضای سبز در این مناطق وجود ندارد.

حجه الاسلام و المسلمین میرمحمدی، تضادهای فرهنگی موجود در سکونتگاه های غیر رسمی را از ویژگی های این مناطق دانست و گفت: معضلات و آسیب هایی نظیر نزاع های دسته جمعی، قاچاق مواد مخدر، سرقت و ... در این مناطق وجود دارد.

وی، با تأکید بر ضرورت جمع بندی مشکلات، معضلات و نیازهای سکونتگاه های غیررسمی استان، افزود: پس از جمع بندی این موارد، مناطقی در استان به عنوان پایلوت مشخص می شود و اقدامات لازم برای رفع مشکلات آنها توسط دستگاه های اجرایی صورت می گیرد.

میرمحمدی تأکید کرد:با توجه به مشکلات اجتماعی و امنیتی پیشنهاد می شود تهیه و اجرایی سازی  طرح جامع یاسوج بزرگ سرعت گرفته شودتا با اجرای این طرح جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز گرفته شده و همچنین مشکلات سکونتگاه های غیررسمی اطراف شهر یاسوج کنترل شود.

وی افزود: فرمانداران سه شهرستان بویراحمد، کهگیلویه و گچساران جلساتی در این خصوص تشکیل دهند و در مورد حاشیه‌نشینی اطراف شهرها و جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز تصمیم‌گیری کنند و نتیجه را ما ارائه دهند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی، اقدامات شهرسازی و تغییر فیزیکی، اقدامات خدماتی، احداث فضاهای آموزشی، بهداشتی، فرهنگی و تفریحی و پیاده سازی مبلمان مناسب شهری را برخی از اقدامات ضروری در راستای ساماندهی سکونتگاه های غیر رسمی دانست.